bitmez iş güç teknede..Arkadaş korkma..! Biz çok zengin falan değiliz. Teknesi var denilince aman da aman ”Dolce Vita” (Tatlı Hayat) yaşamıyoruz yani. Bir kere elbette zengin kişiler aramızda var. Zaten yaşamın içinde var. Ama o zengin kişi bile 40Knot havada limana sığınırken motoru su atmayı keserse impellerini değiştirmeyi bilmek zorunda. Yani asıl önemli olan kaç para harcayacağın değil..Ne seviyeye kadar zorluğa katlanacağın. Bazen artık yeter dediğim, bazen cidden mi ya ama haksızlık dediğim, çoğu kez 1 günlük mutluluğun ardından gelen 3 ayrı sorun ile yıkıldığım olmuştur ve olacaktır. Öte taraftan o 1 günlük mutluluk var ya her şeye değer. Denizcilik dediğin rahatsızlıktan zevk alma işidir, ayrıyetten gayet psikolojik bozukluktur. Biz denizciler bu bozukluktan çok zevk alırız.

Abla hayat sana güzel..

Gene direkteyiz..

Evet güzel! Yıllarca Türk filmlerinde her tür tekneye ”kotra” diyen ve her üvey anneyi Aliye Rona zanneden sevgili dostum, durum bu değil. Bak şimdi; sen ev alıyorsun ya hani.. hah işte kaça aldın? Bu gün İstanbul’da en azından ev dediğin 300.000-400.000TL, 15 yıl bankaya borç ile değil mi? Bizim tekne 100.000TL, her tarafına abartılı masraf etsen olsun sana 180.000TL. O da ciddi yol yapacaksın ki ben yapacağım.. ( Tüm uzun yol masrafı iin diğer bir yazıyı hazırlıyorum )
Şimdi elbette bu 180.000TL az değil ve ben de senin gibi zar zor kazanıyorum. Sadece senden farkım benim evim, arabam yok teknemiz var. Teknede yaşıyoruz ailecek. Seçim yapıyoruz. Marina; diyorsun aklından biliyorum. West İstanbul Marina 34 foot tekne için senden alacağı ayda 900TL. Alma kardeşim kocaman tekne, küçük tekne candır.Her yere gidersin hem, hem de yaşarsın işte.. 900TL dediğin pek çok evin 2 aylık aidatı. Sizler ev aldığınızda harcama orada da bitmiyor ki mutlaka aidat var. Olimpik havuzun 1/10’u kadar havuz adını verdiğiniz bir servis ve nedenini anlamadığım şekilde; kendi çöpünüzü dökme yeteneğinizi kaybettiniz diye 400 kaat aidat ödüyorsunuz. Beni en çok şaşırtan ise dar gelirli bir ailenin çocuklarına bildiğin şaşalı düğün yaparak, el alemi besleyeceğim, memnun edeceğim diye borca girmesi. Bu kısmı anlamadım, anlamayacağım… Neyin geleneği, iki gencecik insan hayatlarında bir iki düğün hariç bir daha göremeyecekleri insanlarla dans edip göbek atıyor ve aile elli altmış bin lira borca giriyor. Cidden haksızlık.. Sadece deniz yaşamı değil, pek çok alternatif yaşam var aslında hem işinizi yürütüp hem de hobiniz ile birlikte yaşayabileceğiniz. Gayet keyifli. Evet 18 ayakkabı, 12 çantam yok. Gerçi benim hiç yoktu o ayrı ama zaten istesem de yer yok. Kısıtlı yerde yaşamak zor mu, bence değil. Ona göre alışveriş yapıyorum. Daha pratik çözümler ile yaşıyorum. Televizyonumuz yok mesela. İzlemek istediklerimizi internetten seçerek izlemek hem zaman tasarrufu hem de bilgi tasarrufu. Bir sürü gereksiz bilgi ile beynimizi doldurmuyoruz. Daha fazla birlikte konuşuyor daha fazla okuyoruz. Düğünde ter döken gençlere gelince o para ile Dünya’nın başka başka ülkelerini görebilir, edindikleri tecrübe ile mesleklerinde çok daha farklı bakış açıları ile daha başarılı olabilirler. Ben demiyorum illa kariyer kötü bir şey.. Hayır değil. Kariyeri yaparken her anını dolu dolu yaşayacağım üretken hayat koşullarını yaratmak elinizde diyorum. Biz bunu yapıyoruz.

Tatilinizi çadırda geçirmek, teknede geçirmek, karavanda geçirmek ayıp değildir. Sizi küçültmez. Dağda bayırda olmak diye bir durum da var, Bodrum’da delüküs bir tatil köyünde de.. Kurtulun şu güvenli sahanızdan ve risk alın.. Kimsenin yüzmediği bir minik kum sahasında denize girin, kimsenin olmadığı akşamlarda yıldızların altında uyuyun, buruşuk giydiğiniz gömleği de kimse görmesin!

Tekrar söylüyorum aslında aynı para miktarı ile daha mutlu bir yaşam sizin için de var. En azından hafta sonu hava durumuna göre ben ailemi alıp İstanbul’da adalardan birinin arkasına demir atıyorum. Paramız var ise rakı, roka, balık lokantada yeniyor, paramız yoksa teknemizde Allah ne verdiyse.. Baktık hava döndü koyu değiştiriveriyoruz..

Evet zor bir yaşam tarzı, ama ödülleri o kadar güzel ki zorluğu örtüyor.. Ve siz her gün yeni bir şey öğrenmenin o müthiş keyfinde kendinizi daha genç,enerjik hissediyorsunuz.