Bana denizciliği haftasonu mis gibi gezmeler tozmalar, plaj, deniz, kum, güzel kızlar diye anlattılardı… kandırıldım!

Ben hep hayalimde böyle; elimde mohito…fırışka rüzgarda yelkenlerim açık giderken,ohhh missss gibi güneş kemiklerimi ısıtmış, teknedeyim..

Aaa sintinede su var, hayırlara vesile olsun.. Tadına bakalım! Evet evet yanlış duymadınız artık bahtınıza ne suyu çıkarsa..yani deniz,tatlı su ve pis su..üç ayrı alternatiften birini seçeceksiniz ve her halükarda tadı mohito gibi olmayacak.

Ohh kurtuldum tatlı su.. Bu sızıntı bir yerden geliyor ama nerden bulmak lazım.. Başladım ne kadar sintine var ise açmaya.. Eos eski tip teknelerden olduğu için tüm farş kapakları vidalı. Tek tek tüm vidaları söküp takmak gerekiyor. Ben hızımız alamayıp merdiveni de söktüm, masayı da yerinden ettim..Tüm hortum bağlantılarına baktım..yok..bulamadım.. Çaresiz su depolarının bulunduğu yatakları sökeceğim.. OOOo karemala sepeti,birbando,alazando,bir ceket bir paltoooooo ooopppppp sancak! Başladım tek tek yine onlarca vidayı sökmeye. Vee bingo!

Yatak altında ki su deposunun üstü komple kapak.

IMG-20160813-WA0010

Bu uzun dikdörtgen parça sıkı bir şekilde siyah ”Sikafix” ile ana parçaya yapıştırılmış. Vidalar ile de sıkıştırılmış. Ancak bir vidası eksik ve hemen yanında ki vida da monte edilirken izole edilmemiş..biri tümden fışkırıyor, diğeri ise sızdırıyor. Haliyle her su deposu doldurduğumda taşıyor. Her seyirde de iskele kontralarda yine sızdırıyor.

IMG-20160813-WA0008

Neyse; vidaları hallettikten sonra tekrar yatak konstrüksiyonunu yerine monte ettim.. Hızımı alamadım ya kafamdaki tüm işleri yapacağım. Filtreler!
Geçen hafta duş gideri tıkanmıştı.. Ama yan komşum Halit Ağabey; büyük işe kalkışmadan evvel küçükten başla..filtreye bak dedi.. ancak filtrenin üstünü imkan yok açamıyorum. Ben bir de güçlüyüm derdim..Iııhhh yok yok açılmayacak. Halit Abbeeeyyyy…Yahu evlat edinsek seni demeye başladı.. Filtre anahtarını aldım ki 12 dakika sonra el koyacaktım ve bir filtre anahtarım olacaktı; pıt açıldı. Alet işler el övünür budur herhalde. Tanrım! ne koku ne pislik..pismişiz biz yahu.. temizledim. Dur dur bitmedi, motor deniz suyu filtresinde bir kaç yosun vardı. Hadi Dilekciğim açıver hazır elin değmişken. Of offfff…filtreden bir parça deniz anası çıktı..ayrı konu gövdesinin kalanı filtreyi sarmış..jöle gibi bi şeee… Iyyy..hemen yıka pakla ve yerine tak..

Hımmm dur bakiim daha ne vardı..Hah buzdolabına raf..

Bu arada kıç kamara yatak altı durumları aşağıda ki gibidir..Şekil 1 Örnek A:

20160814_101517

Yakuplu’da bir plastikçi var..Plastik malzeme adına yok yok.. feci yararlı bir yer. Oradan lavabo içine konulan süzgeçlerden almıştım. Dikdörtgen. Dolabın içine onlarla 2 adet raf yaptım. rafı vida ve pul ile tutturdum. Deldiğim yerlere de kırmızı ”Akfix” sıvı conta ile izolasyon yaptım. -20 – +300 derecelerde, motor parçalarında sızdırmazlık için kullanılan bir sıvı conta türü.

Artık kahvaltılık küçük malzemeler için rafım ve meyve rafım var. Böylece dolabın dibinde meyvelar kalmayacak ve bozulmayacak. Yiyecek atmaktan nefret ederim. Bir de torbaların birbirine girmesinden..Dolabın dibi karışık pazar yeri modundaydı..şimdi düzeldi..

20160814_095436

20160814_190841

20160814_190911

Raf bedeli 7TL.. Dükkanda ”Marin” yazmıyor..! İki adet raf 14TL.. işçilik bedava..El konulan filtre anahtarı günün karı..

Bir de şu yanağımda ki ağrı olmasa..haydaa dişim mi acep? Halit Abeeyyyyy…(kendisi dişçidir)

Sevgi ve Saygılarımla,
Dilek Ergül