Daracık yerde nasıl yaşıyorsunuz..peki ne yiyorsunuz..:

Bu soruya verilecek cevaplar arasında benim hınzır ve edepsiz ruhuma uygunları var ama çok gülersiniz diye aşağıda ki ciddi cevapları vereceğim..

Bi kere teknemiz gayet geniş ve şaşırmayın biz yemek yiyoruz. Aslında mideyi zorluyor diye akşam yemeklerini kestik. Daha ziyade salata vs .. Teknede ben balık dahi kızartırım. Mis gibi… Ama ne yapıyorum; bir ufak fedakarlık ile sirkeli su ile balığın pişmesinin hemen ardından etrafı siliyorum ki koku anında gidiyor. Birazcık sofraya geç oturuyorum.. ne yapalım.. Eğer yemek normal ev yemeği modundaysa tüpten tasarruf ve doğaya daha az zarar bakımından ”wonderbag” kullanıyoruz. Özellikle etli bakliyatlar dillere destan..tandır gibi pişiyor..

20160312_095313

Eos; iç saklama hacmi çok büyük ve kullanışlı bir tekne. Center Cockpit yani orta havuzluk tabir edilen tekneler bu konuda avantajlılar. Elbette ki bizim sizlerin evinizde ki kadar kıyafetimiz yok. Bu bize akıllı alışverişi öğretti. Hem yaz hem kış giyilen giysiler gibi. Hemen her şey birbiri ile uyumlu, giyelebiliyor. Ayakkabı içinde çok mutluyum; spor ayakkabı moda oldu.. Hoş biz olmadan da klasik kıyafetin dahi altına spor ayakkabı giyiyorduk. Ben tekstil işinde çalıştığım için zaten bu giyim tarzı karizmatik dahi oluyor. Gıda ile ilgili olarak da en büyük zorluk; un, bakliyat gibi ürünlerin deniz seviyesinde çok çabuk bayatlaması. Kesinlikle ve kesinlikle mutfak dolaplarında nem için açıkta pirinç bırakmak gerek. Ve hatta varsa vanilya tozu.. koku için.. Elbette pek dekoratif olan ahşap eşyalardan uzak durun. Nem onları kullanılmaz hale getirecektir. Uzak durun. Genelde metal malzeme size en dost olacak malzeme türüdür. Elbette bizde de bir iki parça ahşap salata kasesi vs var. Ancak her an elimiz üzerlerinde. Tüm bakliyat ve baharatlar uygun boyutta ki kutuların ve kilitli plastik kapların içinde. Sık sık kontrolleri yapılıyor. Her tür baharat var, lezzet severler olarak.. Ama azar azar, yeteceği kadar. Yiyecek atmamaya gayret ediyoruz. Eğer bir yiyecek bozulacak gibiyse hemen onu yiyoruz. Ekmeği buzdolabında saklıyoruz. Böylece tarihi kadar dayanıyor.

Buzdolabımızı mümkün oldukça sirkeli su ile temizliyoruz. Bu arada bulursanız beyaz sirke en iyi dezenfektandır. İşin aslı beyaz sirke. Diğerleri aslında o kadar etkili değil. Ama yoklukta kullanılıyor elbette. Teknede yer kısıtı ve çabuk bozulmanın yarattığı sonuç, ufak meblağlar ile sık alışveriş.

Zeytinyağlı yaprak sarma dahil hemen her tür yemek teknede pişirilebiliyor. Yeter ki siz bir miktar pratik olun..

Televizyon yıllardır doğru düzgün seyretmiyoruz.. ama arada hareketli filmlerde Ali Korsan illa da tavandan inen tv isterüz diye tutturunca, ben de ona bu düzeneği yaptım..şimdilik ikna oldu gibi..

20160228_190123

Kışın elbette zorlukları var.. Bi kere buz gibi tekneye geliyorsunuz.. Komşulardan ya da palamarda ki görevli dostlarımızdan biz gelmeden evvel webastoyu açmalarını rica ediyoruz, sağolsunlar bizi kırmıyorlar.. 1 saat bile mis gibi yapıyor içerisini.. WİM evimiz oldu 6 yıldır malum..Komuşlar ile aile olduk..seyirlere de birlikte çıkıyoruz..

DSC_0881

Yaşam her safhasında aynı kurala uymayı gerektiriyor, benim baş kuralım.. her şeye uyum sağla ve tüm duvarlarını aç.. böylece daha fazla görüyor, hissediyor ve öğreniyorsunuz.. Yaşamın tamamının öğrendiğimiz bir zaman dilimi olduğunu unuttuğumuz sürece; o bize fırsatlar ile gelmeyecektir..

Olmaz ise olmazlarımız yok mu? Var! Ama bu bamya yemem, ay ben her gün yıkanırım (pisim ben evet ) aaa ama ayakkabım çantama uyacak değil..

Bizim olmaz ise olmazlarımız:
1. Atatürk fikren bizim bulunduğumuz her yerdedir..
2. Sigara içilen ortamda bulunmayız.. (Koku ve duman bize gelmiyorsa, açık havadaysak sorun etmiyoruz)
3. Karısına, çocuğuna bağıran, döven adamı direkt biz de dövüyoruz…( Ben bu konuda daha agresifim diyelim )

20150929_150254

Sevi ve Saygılarımla,
Dilek Ergül